Mamy już oficjalną informację na temat współpracy pomiędzy Pogonią Grodzisk Mazowiecki a Legią Warszawa. Mimo niedawnych trudnych negocjacji transferowych, oba kluby zdecydowały się przedłużyć partnerstwo.
Pogoń i Legia wciąż będą współpracować
W czerwcu minionego roku Pogoń została klubem partnerskim Legii, a podpisane porozumienie obowiązuje do końca sezonu 2034/35. Kluczowym aspektem współpracy, co podkreślają przedstawiciele klubu z Grodziska Mazowieckiego, jest jej szeroki zakres.
Współpraca nie ogranicza się bowiem wyłącznie do relacji z akademią warszawskiego klubu, a obejmuje także obszar szkolenia młodzieży, funkcjonowanie pierwszych drużyn, pionów sportowych, organizacyjnych, marketingowych, prawnych oraz skautingowych. Zawodnicy Pogoni mogą również korzystać z infrastruktury legijnej, w tym obiektu Legia Training Center w Książenicach.
Kontynuacja tej współpracy nie była jednak taka pewna. Relacje między klubami mocno ochłodziły się zimą, i to nie ze względu na niskie temperatury na zewnątrz. Legia zgłosiła się po Rafała Adamskiego, a negocjacje między dwoma zespołami trwały dość długo. Warszawianie nie chcieli zapłacić oczekiwanej przez pierwszoligowca kwoty, a media informowały o możliwym szantażu ze strony stołecznego klubu.
W przypadku braku porozumienia Legia miała całkowicie zerwać współpracę oraz skrócić wszystkie wypożyczenia. Ostatecznie obie strony doszły do kompromisu, a Pogoń zarobi łącznie 50 tysięcy euro. W barwach Legii Adamski rozegrał w sumie 13 meczów, w których zdobył cztery bramki i zanotował dwie asysty, pomagając jej w wydostaniu się ze strefy spadkowej. Finalnie stołeczny klub zakończył zmagania na szóstym miejscu, ocierając się o strefę pucharową.
Kontynuujemy współpracę z @LegiaWarszawa!
Partnerstwo realizowane bezpośrednio z Legią Warszawa będzie kontynuowane również w sezonie 2026/2027. Wspólnie rozwijamy zawodników oraz realizujemy cele sportowe i organizacyjne.
https://t.co/IQXEHELSgU pic.twitter.com/IqnAYqcZNh
— Pogoń Grodzisk Mazowiecki (@PogonGrodzisk) June 25, 2026
„Współpraca Pogoni z Legią przynosi korzyści obu stronom”
Pierwszy rok partnerstwa przyniósł świetne wyniki. Pogoń Grodzisk Mazowiecki bezproblemowo utrzymała się w Betclic 1. Lidze, grając przy tym przyjemną dla oka piłkę. Po rundzie jesiennej zaczęto się nawet zastanawiać, czy zespół Piotra Stokowca nie awansuje do Ekstraklasy albo chociaż do baraży, ale mizerna runda wiosenna sprawiła, że Pogoń zakończyła sezon na jedenastym miejscu.
Spory udział mieli w tym zawodnicy wypożyczeni z Legii. Oliwier Olewiński, Mateusz Szczepaniak, Stanisław Gieroba i Jakub Adkonis stanowili o sile zespołu, podobnie jak Jakub Jędrasik, ale on z kolei przyszedł na zasadzie transferu definitywnego.
– Miniony sezon pokazał, że współpraca z Legią Warszawa przynosi realne korzyści obu stronom. Wspólnie stworzyliśmy środowisko, które pozwala młodym zawodnikom rozwijać się na wysokim poziomie sportowym, a jednocześnie wzmacnia organizacyjnie nasz klub. Cieszymy się, że możemy kontynuować ten projekt również w przyszłym sezonie Betclic 1. Ligi i dalej budować jego wartość – powiedział Jakub Dębiec, prezes Pogoni.
Nowy sezon zespół z Grodziska Mazowieckiego zainauguruje w Gdańsku meczem z Lechią. Legia z kolei w pierwszej kolejce Ekstraklasy zmierzy się w Szczecinie z Pogonią. Oba spotkania zaplanowano na weekend 25-26 lipca.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Fot. Newspix
Artykuł Pogoń Grodzisk i Legia podjęły decyzję w sprawie dalszej współpracy pochodzi z serwisu weszlo.com.